hojo.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Ogród

Amarylisy w ogrodzie – jak prawidłowo uprawiać je na zewnątrz?

Amarylisy w ogrodzie – jak prawidłowo uprawiać je na zewnątrz?

Amarylis to roślina cebulowa, która słynie z dużych, pachnących kwiatów w odcieniach różu, bieli i czerwieni. Najlepiej rośnie w ciepłych, osłoniętych miejscach z dużą ilością słońca. Może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i szklarni, dzięki czemu pięknie zakwitnie zimą. Zobacz, jak wygląda pielęgnacja amarylisa i co robić, aby rok rocznie zachwycał efektownymi kwiatami. 

Amarylisy – sadzenie na wiosnę: o czym musisz wiedzieć? 

Cebule amarylisa najlepiej umieszczać w doniczkach o średnicy około 5 cm większej niż sama cebula. Najlepiej sprawdzą się tzw. palmówki, czyli wąskie i wysokie doniczki spełniające potrzeby roślin z długim i wrażliwym na uszkodzenia systemem korzeniowym. Podłożem może być gotowa ziemia do kwiatów doniczkowych wzbogacona perlitem, co poprawia jej przepuszczalność. Cebulki sadzi się na głębokość maksymalnie połowy lub jednej trzeciej ich wysokości. Doniczki należy umieścić w jasnym miejscu, a wraz z rozwojem roślin stopniowo przenosić je na stanowisko wschodnie. Amarylis można uprawiać także bezpośrednio w gruncie, wybierając stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale na początku przygody z uprawą roślin zdecydowanie rekomendujemy uprawę doniczkową. 

Sadzenie amarylisów w szklarni zimą – praktyczne wskazówki 

Czas kwitnienia amarylisa uprawianego w szklarni może się różnić w zależności od odmiany. Dobrej jakości cebule amarylisa z tego sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-hippeastrum-amarylisow/  potrzebują zazwyczaj od 6 do 8 tygodni, aby zakwitnąć od momentu posadzenia. W warunkach szklarniowych czas ten może nieznacznie się wydłużyć, ponieważ cebulka najpierw musi wytworzyć silny system korzeniowy w wodzie lub odpowiednio przygotowanym podłożu. Dużo zależy także od jej wielkości – większe kwitną szybciej i wydają więcej kwiatów. Kiedy zaczną pojawiać się liście i pędy, należy rozpocząć nawożenie – raz w tygodniu nawozem wieloskładnikowym. 

Co zrobić po przekwitnięciu amarylisów? 

Po przekwitnięciu amarylis przechodzi w stan wegetacji – wymaga wówczas obfitego podlewania oraz regularnego nawożenia wieloskładnikowymi preparatami. Od drugiej połowy sierpnia należy stopniowo ograniczać ilość wody. Po zakończeniu kwitnienia roślina zaczyna wytwarzać nasiona, co pochłania dużą ilość energii, dlatego aby nie doprowadzić do osłabienia zadbaj o regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. Na początku jesieni należy wykupować cebule amarylisów ogrodowych i przechowywać je w chłodnym miejscu, np. w piasku lub torfie, w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Okres spoczynku trwa około dwóch miesięcy i kończy się, gdy cebule zaczynają wypuszczać nowe pędy – wtedy można je ponownie posadzić w żyznej, nawożonej glebie.

Jak zabezpieczyć amarylisy na zimę? 

Cebule amarylisa umieszcza się w pojemniku (najlepiej drewnianym), zasypuje lekkim podłożem i trocinami, a samą skrzynkę ustawia w ciemnym i chłodnym miejscu. Po kilku tygodniach odpoczynku cebulę należy ponownie wsadzić do ziemi, podlewać i oczekiwać na kwiaty. Stosując się do tych zasad będziesz mógł cieszyć się pięknie kwitnącą rośliną także w okresie zimowym!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Na naszym blogu dzielimy się z Wami nie tylko praktycznymi poradami, ale także inspirującymi pomysłami na tworzenie pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przyłączcie się do nas w odkrywaniu tajnik efektywnego planowania, projektowania i utrzymania harmonijnego otoczenia