hojo.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Poradnik

Szybki remont pokoju przed świętami – czemu nie?

Szybki remont pokoju przed świętami – czemu nie?

Grudzień to czas wytężonych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Choć większość z nas skupia się na kupowaniu prezentów i gotowaniu, nie ma przeciwwskazań, aby przeprowadzić mały remont. Jak go zaplanować, aby wyrobić się do Wigilii?

Remont pokoju – co obejmuje?

Nie ma wątpliwości, że remont przed świętami należy przeprowadzić szybko. Grudzień jest stosunkowo krótki, a dodatkowo czas pochłaniają przygotowania do świąt. Remont pokoju nie jest jednak tak skomplikowany, jak na przykład remont kuchni czy łazienki, ponieważ na ogół nie obejmuje wymiany instalacji. Możemy natomiast skupić się na:

  • wymianie mebli,

  • przemalowaniu ścian,

  • zmianie ustawienia pokoju,

  • wymianie okien i drzwi.

Przygotowując się do pracy, warto opracować pewną strategię, a więc wyznaczyć zakres planowanych zmian. Mówiąc o szybkim remoncie, najczęściej mamy na myśli wyłącznie odświeżenie wyglądu ścian, wymianę oświetlenia, ewentualnie zakup nowych mebli. Im szarszy zakres prac, tym więcej czasu będziemy musieli przeznaczyć na remont. 

Od czego zacząć remont?

Remont pokoju w każdym przypadku rozpoczynamy od rozebrania starych mebli i zabezpieczenia tych, których nie chcemy wynosić z pomieszczenia na czas wykonywania prac. Trzeba również zabezpieczyć podłogę i okna, o ile oczywiście nie będą one wymieniane. Zanim rozpoczniemy remont, warto wybrać się na zakupy. W przeciwnym razie cała procedura będzie trwać znacznie dłużej, a przecież zależy nam na czasie. Prace powinniśmy rozpocząć z początkiem grudnia, tak aby do świąt nie tylko w pełni je zakończyć, ale również zdążyć z porządkami poremontowymi. Gdy już wszystko jest gotowe, można przejść do działania. W pierwszej kolejności wykonujemy najcięższe prace, a więc wymieniamy okna, zdejmujemy i kładziemy nowe podłogi, malujemy ściany i sufit. Ze względu na to, że pogoda w grudniu bywa kapryśna, wybierajmy szybkoschnące farby wewnętrzne. Doskonale sprawdzają się farby ceramiczne, które dodatkowo dobrze chłoną wilgoć. W ostatnim kroku, gdy wszystkie „brudne” prace są już wykonane, można przejść do składania nowych mebli. Zasada jest prosta – najpierw składamy meble główne, użytkowane na co dzień, a dopiero później elementy dekoracyjne, które dla wielu stanowią najprzyjemniejszą część remontu. 

Szybki remont pokoju – praktyczne porady

Czy remont pokoju w grudniu to dobry pomysł? Czy zdążymy przed świętami? Te i podobne pytania zadają sobie wszyscy, którym marzy się nowa aranżacja wnętrz. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że grudzień to czas przygotowań do świąt, które pochłaniają mnóstwo czasu. Warto więc wybrać taki zakres prac, który realnie jesteśmy w stanie wykonać. Zaopatrzmy się również w pochłaniacz wilgoci i osuszacz, dzięki którym farby szybciej wyschną. Jeśli kupujemy nowe meble, zamówmy usługę składania, dzięki której zaoszczędzimy sobie stresu. Co natomiast w sytuacji, gdy przed świętami trzeba wyremontować pokój, a jednocześnie chcemy nieco zaoszczędzić? Możemy zakupić tańsze produkty, jednak pamiętajmy, że nadmierne oszczędności też nie są wskazane. Zamiast farb ceramicznych wybierajmy farby lateksowe, które są tańsze, a charakteryzują się podobnymi właściwościami. Jeśli chodzi o wymianę mebli czy podłóg, warto odwiedzić outlet. Znajdziemy tam wysokiej klasy produkty w niższych cenach, pochodzące z końcówek kolekcji. Po sezonie warto też rozważyć wymianę okien, które w tym okresie powinny być nieco tańsze. Oczywiście, takie prace są czasochłonne, jednak gdy zaczynamy remont 1 grudnia, powinniśmy się ze wszystkim wyrobić. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Na naszym blogu dzielimy się z Wami nie tylko praktycznymi poradami, ale także inspirującymi pomysłami na tworzenie pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przyłączcie się do nas w odkrywaniu tajnik efektywnego planowania, projektowania i utrzymania harmonijnego otoczenia